Liczące około 46 tys. mieszkańców Krosno położone jest w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim. Jedynie 37 km dzieli Krosno od granicy ze Słowacją, a 85 km – od granicy polsko-ukraińskiej. Miasto znane jest jako duży ośrodek produkcji szkła, bogaty w zabytki i z szeroką ofertą kulturalną. Nazywane „małym Krakowem”, Krosno miasto zajmuje 6. miejsce w rankingu miast Polski, w których żyje się najlepiej. Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego obejmują aktualnie ok. 61,7% powierzchni administracyjnej miasta.
Krosno – rynek mieszkaniowy
W ostatnim czasie sprzedaż lokali w ramach rynku pierwotnego dokonuje się w zdecydowanej większości w dwóch głównych krośnieńskich inwestycjach – przy ul. Korczyńskiej (zabudowa wielorodzinna) i przy ul. Witosa (zabudowa segmentowa). W ramach segmentu lokali deweloperskich w zabudowie wielorodzinnej występują lokale o zróżnicowanych powierzchniach – od lokali małych około 35-40 m2 do około 100-metrowych apartamentów – średnia cena w tym segmencie kształtuje się na poziomie około 4200 zł/m2. Powierzchnie lokali zlokalizowanych w segmentach są zdecydowanie mniej zróżnicowane, kształtują się na poziomie około 55-65 m2 – średnia cena w tym segmencie kształtuje się na poziomie około 4600 zł/m2.
W ramach transakcji kupna sprzedaży lokali na lokalnym rynku wtórnym stwierdzono sprzedaż jedynie w segmencie zabudowy wielorodzinnej. Transakcji lokalami w ramach rynku wtórnego położonymi w budynkach bliźniaczych/segmentowych nie odnotowano. Ze względu na fakt, że obserwowane transakcje dokonywane były lokalami w zabudowie wielorodzinnej, ich powierzchnie były zróżnicowane – od około 35 m2 do ponad 85 m2. Średnia uzyskiwana cena kształtowała się na poziomie około 5000 zł/m2. Ze względu na strukturę zabudowy miasta, wiele transakcji dotyczyło lokali położonych w budynkach starszych.
– Rynek ofertowy w segmencie mieszkań w budynkach nowych i kilkuletnich jest słabo rozwinięty. W ostatnim czasie odnotowano pojedyncze mieszkania przeznaczone na sprzedaż. Wśród oferowanych powierzchni na rynku wtórnym pojawiają się głównie duże metraże – powyżej 60 m2. W segmencie lokali z rynku pierwotnego oferowane są pojedyncze lokale około 80-90-metrowe w budynkach segmentowych. – wyjaśnia Katarzyna Młynarczyk, Head Działu Analiz Nieruchomości Lege Advisors. Ofert w budynkach nowych jest bardzo niewiele, przeważają oferty sprzedaży mieszkań położonych w starszych obiektach. Średnia cena na rynku pierwotnym wynosi około 3800 zł/m2. Na rynku wtórnym około 5500 zł/m2.
Krosno – rynek gruntów
– Lokalny rynek gruntów inwestycyjnych o przeznaczeniu mieszkaniowym jest rynkiem przeciętnie rozwiniętym. W ciągu ostatnich kilku lat odnotowano pojedyncze transakcje tego typu gruntami. Średnia odnotowana cena 1 m2 gruntu kształtowała się na poziomie około 40 zł. – mówi Magdalena Wiszniewska specjalistka Działu Analiz Nieruchomości Lege Advisors. W ramach lokalnego rynku odnotowano pojedyncze transakcje gruntami dopuszczającymi zabudowę wysoką. Rynek ofertowy jest przeciętnie rozwinięty. W ofercie pozostają pojedyncze grunty o przeznaczeniu pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną. Więcej dostępnych jest gruntów pod zabudowę jednorodzinną.
Krosno – nowe inwestycje
W ostatnim czasie na terenie miasta transakcje dokonywane były w przeważającej większości w ramach dwóch inwestycji – przy ul. Korczyńskiej (zabudowa wielorodzinna) i przy ul. Witosa (zabudowa segmentowa). Aktualnie w sprzedaży pozostają lokale w inwestycji w kamienicy w rejonie krośnieńskiej starówki. W realizacji pozostają budynki wielorodzinne przy ul. Żwirki i Wigury z zasobów TBS Krosno (mieszkania na wynajem). Na etapie planu jest realizacja osiedla wielorodzinnego w rejonie ul. Zielonej. W rejonie ul. Stapińskiego deweloper planuje postawić dziewięć 4-kondygnacyjnych bloków, w których łącznie znajdzie się 280 mieszkań o podwyższonym standardzie. A w sąsiedztwie osiedla generalskiego TBS planuje realizację czterech budynków wielorodzinnych o łącznej liczbie lokali przekraczającej 250, wraz z zagospodarowaniem terenu.
(Lege Advisors)