Funkcjonalność zabudowy i zagospodarowania – nieruchomości wielofunkcyjne, czyli ośrodki jeździeckie z dodatkowymi budynkami usługowymi np. z ośrodkami pensjonatowymi, hotelowymi i budynkami przeznaczonymi pod usługi gastronomii osiągają wyższe ceny niż nieruchomości jedno- lub dwufunkcyjne.
Nieruchomości, na których znajdują się zabudowania o zróżnicowanych funkcjach mają większy potencjał, przyciągają większą liczbę klientów (nie tylko tych korzystających z usług konnych), a co za tym idzie generują dodatkowe dochody np. z usług gastronomicznych, usług hotelowych, organizacji półkolonii, kolonii, bankietów, imprez okolicznościowych, szkoleń.
Lokalizacja obiektu jeździeckiego, funkcjonalność jego zabudowy i wyposażenie w infrastrukturę konną wpływają na rodzaj i ceny oferowanych przez niego usług. Ośrodki jeździeckie z pełną infrastrukturą i dodatkową zabudową usługową mogą generować dochody z usług:
- nauki jazdy konnej,
- pensjonat dla koni,
- fizjoterapia koni,
- treningi i szkolenia koni,
- wynajem infrastruktury konnej,
- obozy jeździeckie,
- półkolonie jeździeckie,
- rajdy konne,
- zajęcia z hipoterapii,
- usługi noclegowe,
- imprezy okolicznościowe,
- imprezy szkoleniowo – bankietowe,
- imprezy plenerowe,
- kuligi.
Podsumowując, na wartość rynkową profesjonalnej stadniny koni wpływa przede wszystkim lokalizacja, która determinuje dostępność dla klientów, stopień wyposażenia nieruchomości w infrastrukturę konną, w tym stajnie, ujeżdżalnie, padoki i zaplecze techniczne oraz dostęp do dodatkowej zabudowy, która może generować dochód z dodatkowych usług np. noclegowych czy gastronomicznych. Dochodowość ośrodka, wynikająca z liczby klientów, różnorodności usług i renomy, zwiększa jego potencjał inwestycyjny.
Anna Kowalczyk – Lege Advisors