Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce opublikował na swojej stronie artykuł „Moralność finansowa Polaków w pandemii”, zawierający podsumowanie wyników badań moralności finansowej Polaków w 2021 r.
Wyniki te pokazują, że wśród Polaków utrzymuje się duża skłonność do nadużyć w obszarze finansów. Wartość Indeksu Akceptacji Nieetycznych Zachowań Finansowych wyniosła 45,3 % i był to spadek w stosunku do poprzedniego badania (46,2%), który mógł mieć związek z pandemią. „Jednym z czynników mógł być fakt, że podczas pandemii zauważyliśmy jako społeczeństwo, że każde odstępstwo od zapewniania normalnego obiegu pieniądza w gospodarce wpływa negatywnie na szereg powiązanych czynników …” – powiedział mec. Marcin Czugan, Prezes Zarządu Związku Przedsiębiorstw Finansowych.
Wśród sytuacji, które analizowali badacze, najmniej badanych było skłonnych usprawiedliwić posługiwanie się cudzym dokumentem tożsamości, by uzyskać kredyt (9,8%). Na drugim biegunie są takie sytuacje jak przepisywanie majątku na rodzinę, by uciec przed wierzycielem, (sytuacja, która przez 54,9% badanych była uznana za możliwa do usprawiedliwienia czasem, często lub zawsze), płacenie gotówką bez rachunku, by uniknąć płacenia VAT (57,6%) oraz praca na czarno, by uniknąć ściągania długów z pensji (63,4%). Jeśli chodzi o podejście do samego oddawania długów to 92% respondentów uważało, że jest to obowiązek moralny, a tylko 2 % twierdziło, że nie.
Bez wątpienia moralność finansowa jest ważnym czynnikiem nie tylko dla dwustronnych relacji pomiędzy różnymi podmiotami, ale i dla całej gospodarki. Wpływa ona na ocenę jakości wierzytelności, a co za tym idzie na jej wartość. Jest dzięki temu ważnym aspektem wycen wierzytelności.
Autor: Łukasz Łupiński