Liczba niewypłacalności polskich przedsiębiorstw w 2022 r. była o 30% wyższa niż w roku poprzednim i wyniosła łącznie 2 752. Najwięcej upadłości odnotowano w usługach (827) i w handlu (567).
Jednym ze sposobów likwidacji przedsiębiorstwa jest tzw. pre-pack insolvency, szeroko rozpowszechniony już od wielu lat między innymi w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, czy Kanadzie. W Polsce możliwość skorzystania z przygotowanej likwidacji (pre-pack) pojawiła się 1 stycznia 2016 r. wraz z wejściem w życie ustawy Prawo restrukturyzacyjne z dnia 15 maja 2015 r., wprowadzającej szereg zmian w prawie upadłościowym.
Pre-pack polega na sprzedaży przedsiębiorstwa, jego znacznej części lub jedynie wartościowego składnika w ramach postępowania upadłościowego, na warunkach zatwierdzonych przez sąd. Badanie przeprowadzone w ramach projektu realizowanego na zlecenie Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości (Postępowanie upadłościowe w praktyce sądów powszechnych), wykazało, że jedna trzecia (32,32%) z 94 analizowanych spraw, dotyczyła wniosku o pre-pack, w większości złożonego łącznie z wnioskiem o ogłoszenie upadłości.
Według informacji podanych w publikacji „Nowe instytucje prawa upadłościowego w dwóch pierwszych latach obowiązywania” w ciągu okresu trwania badania, tj. od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2017 r., liczba wniosków o zatwierdzenie warunków sprzedaży, które wpłynęły do sądów upadłościowych wyniosła 79 i dotyczyła 76 dłużników. Na początku maja 2018 r. odnotowano 63 wydanych postanowień, z których do tego czasu zawarto 23 umowy sprzedaży.
Jedną z większych zalet pre-packu jest szybki procesu sprzedaży w porównaniu z postępowaniami upadłościowymi prowadzonymi w sposób tradycyjny, trwającymi kilka, a nawet kilkanaście lat. Biorąc pod uwagę sprawy ze złożonym wnioskiem o pre-pack w latach 2016 – 2017, czas oczekiwania na wydanie postanowienia, od momentu złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, wahał się pomiędzy 23 a 461 dni. Najczęściej jest to około 7 miesięcy.
Z kolei zgodnie z Art. 56e. ust. 1. Ustawy Prawo Upadłościowe: Syndyk zawiera umowę sprzedaży na warunkach określonych w postanowieniu sądu o zatwierdzeniu warunków sprzedaży nie później niż w terminie trzydziestu dni od dnia stwierdzenia prawomocności tego postanowienia, chyba że zaakceptowane przez sąd warunki umowy przewidywały inny termin. Natomiast Art. 56f. ust 1. Ustawy Prawo Upadłościowe wskazuje na możliwość wydania przedsiębiorstwa niezwłocznie po wydaniu postanowienia o ogłoszeniu upadłości.
Podsumowując procedura pre-pack pozwala na szybszą sprzedaż przedsiębiorstwa niż w przypadku standardowej procedury likwidacji majątku.
Joanna Paziewska – Lege Advisors
Źródła:
Janda P., Kubiczek M., Pilitowski B., Pyzik-Waląg M., Tatara K. Nowe instytucje prawa upadłościowego w dwóch pierwszych latach obowiązywania.
Monitoring Prawa Restrukturyzacyjnego i Upadłościowego 2018. Fundacja Court Watch Polska. Toruń 2018
Hrycaj A., Filipiak P., Sierakowski B., Rak J. Postępowanie upadłościowe w praktyce sądów powszechnych. Instytut Wymiaru Sprawiedliwości. Prawo Prywatne. Warszawa 2022
Raport roczny Coface: Niewypłacalności firm w Polsce w 2022 r. Coface for trade. 2023