W marcu 2020 r. weszła w życie “nowa” upadłość konsumencka (2020). Zmieniła ona całkowicie dotychczasowy system upadłości konsumenta.
Od marca osoby fizyczne mogą łatwiej i szybciej ogłosić upadłość, ale pojawiło się także więcej formalności. Zmieniły się np. formularze wniosku o upadłość. Obecnie trzeba podać więcej informacji starając się o upadłość konsumencką.
Pamiętajmy, teraz szybciej i łatwiej uzyskamy ogłoszenie upadłości, ale trudniej będzie uzyskać oddłużenie. Eksperci serwisu Upadanie.pl pomogą przygotować wniosek o upadłość konsumencką 2020. Udzielą także porad prawnych i podpowiedzą, jakie są dla Ciebie najlepsze rozwiązania.

Upadłość konsumencka 2020 – najważniejsze informacje
Kto może skorzystać?
Z upadłości konsumenckiej 2020 mogą korzystać osoby fizyczne oraz prowadzące działalność gospodarczą (małe i średnie firmy), a także członkowie zarządów spółek prawa handlowego. Od marca 2020 r. dłużnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą są traktowani w taki sam sposób jak konsumenci. Mogą więc ogłosić upadłość na podobnych zasadach, jak robią to osoby fizyczne, niezależnie, czy prowadzą lub prowadzili działalność gospodarczą.
Ile trwa postępowanie w upadłości konsumenckiej?
Przepisy prawa upadłościowego nie podają konkretnych terminów. Wiele zależy od indywidualnej sytuacji dłużnika. Można jednak przyjąć, że od momentu złożenia wniosku upadłościowego musimy poczekać 2-3 miesiące na jego przyjęcie lub odrzucenie przez sąd. Całość postępowania może zamknąć się w 6 miesiącach.
Ile kosztuje nowa upadłość 2020?
Ile kosztuje upadłość konsumencka? Koszt upadłości konsumenckiej 2020 to w teorii 30 zł, które trzeba wnieść w ramach opłaty sądowej. Chcąc jednak mieć wsparcie w przygotowaniu wniosku o upadłość konsumencką pozostałe koszty związane z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej to cena przygotowania wniosku, która oscyluje od 2000 do nawet 16 000 zł.
Jak wygląda procedura upadłości konsumenckiej
1) Składamy wniosek o upadłość konsumencką do sądu rejonowego (wydział gospodarczy ds. upadłości).
2) Następnie sprawdzany jest stan faktyczny dłużnika. Chodzi m.in. o udowodnienie, że doszło do niewypłacalności
3) Jeśli takie przesłanki nie zostaną przez Sąd ujawnione, to wtedy wydawane jest postanowienie o ogłoszeniu upadłości.
4) Równocześnie z wydaniem postanowienia, majątek upadłej osoby staje się masą upadłościową zarządzaną przez syndyka.

Czy możliwe jest całkowite umorzenie zobowiązań?
Jest możliwe, jeżeli osobista sytuacja upadłego w oczywisty sposób wskazuje na to, że jest trwale niezdolny do wykonywania jakichkolwiek spłat. W tym przypadku zajęcie komornicze nie zawsze jest wyznacznikiem. Pomimo zajęcia Sąd może zdecydować o całkowitym umorzeniu zobowiązań. Wśród sytuacji, które wskazują na możliwość umorzenia zobowiązań jest: długotrwała choroba, duża liczba osób na utrzymaniu, brak możliwości podjęcia lepiej płatnej pracy oraz inne przypadki, które nie są przejściowe i nie pozwalają na ustalenie jakiegokolwiek planu spłaty.
Umorzenie zobowiązań upadającego
Sąd może podjąć decyzję o warunkowym umorzeniu zobowiązań upadającego. Wówczas zobowiązania te zostaną zawieszone na okres 5 lat. Jednak nie wszystkie zobowiązania dłużnika mogą być umarzane. Dotyczy to: alimentów, finansowania szkody wynikającej z przestępstwa/wykroczenia oraz renty odszkodowawcze.
Upadanie konsumentów 2020 – przenoszenie majątku
Sąd, który decyduje o upadłości analizuje czy przed złożeniem wniosku upadłościowego nie doszło do przeniesienia całego majątku lub jego części na inne osoby. W przypadku stwierdzenia takiej sytuacji, Sąd może unieważnić umowy przenoszące majątek.
Upadanie a małżeństwo
Z dniem ogłoszenia upadłości jednego z małżonków powstaje między małżonkami rozdzielność majątkowa. Jeżeli małżonkowie pozostawali w ustroju wspólności majątkowej, majątek wspólny małżonków wchodzi do masy upadłości, a jego podział jest niedopuszczalny. Do masy upadłości nie wchodzą przedmioty służące wyłącznie małżonkowi upadłego do prowadzenia działalności gospodarczej lub zawodowej, choćby były objęte majątkową wspólnością małżeńską, z wyjątkiem przedmiotów majątkowych nabytych do majątku wspólnego w ciągu dwóch lat przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.
Czy upadłość można ogłosić raz w życiu?
Otóż nie. Można to zrobić częściej, jednak nie wcześniej niż 10 lat od daty ogłoszenia poprzedniej upadłości wskutek której umorzono część lub całość długu.
Zapytaj także o Wniosek o upadłość spółki i Zobacz: Biegli Sądowi Wycena Nieruchomości