Liczba kredytów hipotecznych odsprzedawanych przez banki rośnie. W 2013 roku było to 1447 „hipotek”. W 2018 r. aż 4447. Duże portfele wierzytelności zabezpieczonych hipotecznie (rzeczowo na nieruchomościach) kupują od banków firmy windykacyjne, które mają większe doświadczenie w egzekwowaniu wierzytelności od dłużników. W tym skomplikowanym procesie nabywania, odzyskiwania i wycena wierzytelności uczestniczy także firma Lege Advisors.
– Zajmujemy się na zlecenie firm zarządzających wierzytelnościami wycenami całych portfeli zabezpieczeń pakietów wierzytelności. Mowa jest tu najczęściej o tzw. NPL (non performing loans), czyli przeterminowanych i nieobsługiwanych kredytach. – mówi Szymon Mojzesowicz, CEO Lege Advisors.
W praktyce wygląda to tak, że duży gracz rynkowy kupuje od banku pakiet np. kilkuset wierzytelności (kredytów) zabezpieczonych hipotekami na nieruchomościach (zarówno mieszkaniowych jak i komercyjnych) i staje się wierzycielem. Następnie przechodzi do egzekwowania tych wierzytelności. Aby móc podjąć decyzję zakupową i zorientować się jaką wartość mają zabezpieczenia, pyta ekspertów Lege Advisors o różne parametry. Często informacje ograniczone są do listy numerów ksiąg wieczystych nieruchomości i na tej podstawie zaczyna się analiza.
– Na podstawie numerów ksiąg analizujemy stany prawne tych nieruchomości. Następnie uzupełniamy informacje o dane geodezyjne i planistyczne. W kolejnym etapie weryfikujemy nieruchomość w terenie, a następnie zbieramy te dane w jeden raport. Kolejnym krokiem jest analiza rynku pod kątem obrotu, cen jednostkowych, stawek czynszu, ofert i płynności danego typu nieruchomości. – tłumaczy Szymon Mojzesowicz, CEO Lege Advisors.
Na bazie tych wszystkich danych dostarczany jest zamawiającemu raport, który w toku analizy portfela służy jako podstawa do oszacowania zwrotu inwestycji w przejęcie danego pakietu wierzytelności.
– Obrót pakietami wierzytelności wymaga konfrontacji aktualnej wysokości zadłużenia oraz kosztów egzekucji z wartościami zabezpieczeń. Dlatego ocena zabezpieczeń w terenie i analiza rynku są kluczowe dla decyzji inwestycyjnych. – wyjaśnia Szymon Mojzesowicz. Często zdarza się, że dla pojedynczych nieruchomości konieczne jest przygotowanie operatów szacunkowych, ale przy pracy na całych portfelach najczęściej podlegają temu wybrane nieruchomości – reprezentatywne lub znaczące dla całego pakietu.
Zapraszamy do kontaktu >>
Źródło: Lege Advisors – operat szacunkowy