Przemyśl jest miastem, które posiada dobre warunki do prowadzenia biznesu – doświadczona siła robocza, niskie koszty pracy, dużo terenów pod inwestycje oraz niskie podatki. Jest też silnym ośrodkiem kulturalno-historycznym oraz krajobrazowo-przyrodniczym (bliskość Bieszczad). Niestety, nie przekłada się to na dynamiczny rozwój miasta w obszarze gospodarczym.
Dodatkowo od kilku lat mamy tu do czynienia z dużą emigracją młodych ludzi oraz stosunkowo wysokim bezrobociem (2020 rok – 11,2 %, 2019 – 10,4 %), w porównaniu do średniej krajowej. Obecnie w Przemyślu żyje 60 500 ludzi. W 2017 roku było to 61 800. To według oficjalnych danych. Czy splot niekorzystnych czynników wpływa na rynek mieszkaniowy i gruntowy w tym mieście?
Rynek mieszkań w Przemyślu
W sumie transakcji jest niewiele – ponad 600 rocznie. Z czego 70% na rynku wtórnym. Najwięcej transakcji na rynku pierwotnym jest w zakresie 40-80 m2. To 82% wszystkich umów. Najmniejszym zainteresowaniem cieszą się powierzchnie powyżej 80 m2 – 4 %. Na rynku wtórnym sprzedają się obiekty o dłuższej historii. Nowe budownictwo nie cieszy się wielką popularnością. Bardzo dużo mieszkań sprzedaje się w wielkiej płycie (55% transakcji) lub w przedwojennych kamienicach (37% transakcji). Najwyższe ceny na rynku są w segmencie apartamentów (lokale powyżej 80 m2) na rynku pierwotnym.
Rynek obrotu gruntami w Przemyślu
Podobnie, jak na większości obszaru województwa podkarpackiego, rynek obrotu gruntami jest bardzo słabo rozwinięty. Mamy do czynienia z pojedynczymi transakcjami. Właściwie brak znaczących ofert. Pokrycie miasta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego to jedynie 39 %. Ma to z pewnością wpływ na ogólną sytuację na rynku. Ceny gruntów w okolicach Przemyśla wahają się od 60 do 150 zł za m2.
Materiał opracowany przez Dział Analiz Nieruchomości Lege Advisors